Sprzęt na Aconcaguę powinien być dobry i sprawdzony. Nastaw się też na to, że warunki będą bardzo różnorodne. Na podejściu pod szczyt może być bardzo gorąco i sucho. W wysokich obozach i na szczycie możesz napotkać silny mróz i porywisty wiatr. Dodaj do tego wysokość i otrzymasz górę, gdzie wejście jest prawdziwym testem wytrzymałości.
Aconcagua jest górą o niskiej trudności technicznej. Nie ma tam wspinaczki. Jest natomiast trudna kondycyjnie i pogodowo. Wynika to z dużej wysokości, wiatru i niskich temperatur.
Powyżej 5000 metrów temperatura rzędu -15/-20°C są normą. Na szczycie Aconcagui może spaść poniżej -30°C. Mój najzimniejszy dzień na tej górze to próba wejścia, gdy pod szczytem temperatura odczuwalna wynosiła -37°C.
Jaki sprzęt na Aconcaguę? To zestawienie zawiera sprzęt, który ja sam zabieram na Aconcaguę i który sprawdził się wielokrotnie na najwyższym szczycie Andów. Sprawdził się też na Piku Lenina, Chan Tengri, Baruntse, Chimborazo, na trawersie Grenlandii i Spitsbergenie. Pamiętaj, że oprócz sprzętu ważne są dobra kondycja fizyczna i umiejętność przetrwania w środowisku wysokogórskim. A tę ostatnią zdobyć można tylko wcześniejszym doświadczeniem na łatwiejszych szczytach.
UBRANIE NA ACONCAGUĘ
Odpowiednia odzież i ochrona przed zimnem są kluczowe podczas wyprawy na Aconcaguę, gdzie temperatury mogą spaść nawet do -30°C na szczycie. Prawidłowe przygotowanie sprzętu zwiększa szanse na sukces i zapewnia bezpieczeństwo podczas wspinaczki.
- Koszulka termoaktywna z krótkim rękawem – Brubeck Dry T-shirt
- Koszula termoaktywna z długim rękawem – Brubeck Extreme Thermo Sweatshirt
- Koszulka przeciwsłoneczna z długimi rękawami i kapturem – Helly Hansen Solen Hoodie
- Bluza powerstrech – Millet Trilogy Icon X Loft Jacket
- Bluza powerstrech z kapturem – Houdini Power Houdi
- Kurtka membranowa – Cumulus Moonrain
- Kurtka ocieplana – Cumulus Climalite Full Zip

- Legginsy – Brubeck Dry Pants
- Leginsy powerstrech – Kwark Irbis
- Spodnie trekkingowe (na podejście do bazy i do wysokości 5000/5500 m) – Millet M Trilogy Icon Pants
- Spodnie softshell – Helly Hansen Odin Huginn 2.0
- Spodnie puchowe (tylko na najzimniejsze wejścia szczytowe, używałem je na Aconcagui tylko raz) – Cumulus Transition Pants
- Kurtka puchowa ekspedycyjna (na najzimniejsze wyjścia i dogrzanie się w obozach) – Cumulus Neolite Endurance
- Czapka – Millet Tri Lightgrid Beanie
- Kominiarka – Brubeck Wool Balaclava
- Czapka z daszkiem na upał – Inov-8 Race Elite Peak
- Buff na szyję
- Cienkie rękawiczki polarowe – Kanfor Fit
- Rękawice ocieplane, 5-palczaste – Trekmates Classic DRY
- Łapawice puchowe – Cumulus Shield Mitts

BUTY NA ACONCAGUĘ
- Buty podwójne (na Aconcaguę nadają się tylko te z wyjmowanym botkiem) – La Sportiva G2 Evo
- Buty trekkingowe (na podejście do bazy i na wysokość obozu 2. Najlepsze będą tu lekkie buty trekkingowe za kostkę, chroniące przed wpadaniem piasku do środka) – La Sportiva Ultra Raptor Mid
- Obuwie miejskie i do odpoczynku w bazie – Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max
- Sandały (opcjonalnie do użytku w mieście, a także do przekraczania rzek na drodze doliną Vacas).
- Skarpety ekspedycyjne (na szczyt) – Bridgedale Explorer Heavy Merino
- Skarpety trekkingowe, na umiarkowane wysokości – Bridgedale Hike Mid Merino
- Lekkie skarpety „linery” – Bridgedale Base Layer Thermal Liner
BAGAŻ
- Torba transportowa „duffel” – The North Face Base Camp XXL albo Blue Ice Doko 100
- Plecak transportowy (do wynoszenia sprzętu do wyższych obozów) – Deuter Aircontact 70+10
- Plecak podręczny i na szczyt – Deuter Guide 34+8

SPRZĘT BIWAKOWY
- Namiot bazowy (będzie Ci potrzebny, jeśli organizujesz wyprawę samodzielnie. Jeśli działasz z agencją, namiot bazowy będzie czekał na miejscu) – Robens Lodge 3
- Namiot wysokogórski (odporny na silne wiatry rzędu nawet 100 km/h) – MSR Advance Pro 2 ; jeśli szukasz czegoś z przedsionkiem i bardziej komfortowego – Nemo Chogori 2P.
- Puchowy śpiwór (na Aconcaguę wybierz model o komforcie termicznym do -20°C lub lepszym) – Cumulus Teneqa 700
- Materac – Therm a Rest NeoAir XLite. Tańszą alternatywą będzie mata, jednak kamieniste podłoże w obozach może wymagać dwóch warstw pianki. Polecam maty Z-Lite lub RidgeRest.



SPRZĘT DO GOTOWANIA/JEDZENIA
- Kuchenka – MSR Reactor 1,7 l. O tym modelu kuchenki pisałem w osobnym artykule.
- Gaz – 2-4 kartusze x 230 g /osobę (zużycie paliwa zależy od tego, czy w bazie korzystasz z usług agencji, czy gotujesz samodzielnie).
- Łyżka – Sea To Summit Delta Spoon
- Nóż – Petzl Spatha
- Kubek – składany Sea to Summit
- Butelka termiczna (używam jej w miejsce termosu, jest lekka i dobrze izoluje) – Esbit Majoris Wide Mouth Flask 1L
- Bidon – Nalgene 1,5 l
- Butelka do sikania (brzmi zabawnie, ale to bardzo przydatny gadżet, gdy jest zimno i nie masz ochoty wychodzić z namiotu!) – HydraPak Stash Bottle 1 l

INNE WYPOSAŻENIE
- Okulary lodowcowe (z wysokim filtrem UV – kategoria 4 – do ochrony oczu na wysokości) – Julbo Explorer 2.0
- Gogle (na Aconcagui rzadko przydatne, poza bardzo wietrznymi dniami) – Julbo Airflux CAT4
- Kijki trekkingowe – Black Diamond Trail.
- Krem przeciwsłoneczny z wysokim faktorem SPF (50 lub więcej), odporny na pot i wodę
- Pomadka do ust z filtrem SPF
- Kosmetyczka i podstawowe środki higieny. Nie zapomnij o stoperach do uszu.
- Ręcznik turystyczny
- Czołówka z zapasowymi bateriami – Petzl Iko Core. Wybrałem model, który zasilany jest akumulatorem, ale w razie potrzeby mogę zasilać go bateriami AAA.
- Worek na śmieci – Helikon-Tex Arid Dry Sack
- Multitool (przydatny do naprawy sprzętu, ostrzenia raków i innych) – Victorinox SwissTool Spirit X
- Dokumenty: paszport, bilety, ubezpieczenie, karty płatnicze, dodatkowe zdjęcia paszportowe… i oczywiście kasa!

SPRZĘT WSPINACZKOWY NA ACONCAGUĘ
- Raki (polecam raki lekkie. Na „Ance” sam używam modelu 10-zębnego ze stopu aluminium. Choć mniej trwałe, są 0,5 kg lżejsze i o tyle mniej niosę w plecaku w dniu szczytowym. Najpewniejsze są raki półautomatyczne, ale mogą być również automatyczne lub paskowe) – Climbing Technology Snow Flex
- Kask (na Aconcagui obowiązkowy! chroni przed spadającymi kamieniami i uderzeniem w razie upadku) – Black Diamond Half Dome
- Czekan – zalecany przez niektóre agencje, praktycznie nigdy nie jest potrzebny. Sam na Aconcaguę nie zabieram. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, weź lekki model np. Blue Ice Blackbird
- Idąc na szczyt zabieram niewielki zestaw ratunkowy. To 2 taśmy 120 cm, 2 karabinki zakręcane i 15 m cienkiej liny 8 mm. Pomaga mi on w ewentualnym sprowadzeniu osoby, która ma kłopoty i nie może samodzielnie zejść. Na 5 wyprawach korzystałem z niego dwukrotnie.

ŁĄCZNOŚĆ I ELEKTRONIKA
- Radio VHF (krótkofalówki są przydatne do komunikacji między członkami zespołu, z bazą, ratownikami i strażą parku, weź co najmniej dwa radiotelefony na grupę). Zwykle używam prostego Baofeng UV-5R HTQ. Pamiętaj, że używanie takiego radia (o mocy 5W) na Aconcagui jest usankcjonowane, ale w Polsce nadawanie nim bez pozwolenia jest nielegalne!
- Telefon komórkowy (zasięgu sieci komórkowej na Aconcagui nie ma, ale masz do dyspozycji sieci Wi-Fi w bazie i wysokich obozach).
- Komunikator satelitarny (umożliwia wysyłanie sygnałów SOS i komunikatów tekstowych przez sieć satelitarną) – Garmin inReach Mini 2. O tym urządzeniu opowiadam w moim filmie:
- Telefon satelitarny. Najbardziej niezawodny środek łączności, ale najdroższy. Będąc na Aconcagui z grupą, mam zawsze przy sobie model Iridium 9555.
- Powerbank – Goal Zero Venture 35
- Adapter do gniazdek – w Argentynie częstym standardem są wtyczki typu I, z dwoma płaskimi bolcami ustawionymi ukośnie. W wielu miejscach znajdziesz jednak gniazdka europejskie.
APTECZKA I PIERWSZA POMOC
- Apteczka – używam dużej apteczki grupowej Mountain Leader Pro. Jej wyposażenie jest bardzo złożone i omówiłem je w osobnym artykule o apteczkach wysokogórskich. Przeczytaj koniecznie, jeśli myślisz o wyprawie na „Ankę” lub podobny szczyt!
- Koc ratunkowy – Rab Emergency Bivi lub Deuter Bivibag
- Namiot awaryjny (prowizoryczne schronienie przed wiatrem i śniegiem, gdy musisz odpocząć w otwartym terenie) – Lifesystems Ultralight Survival Shelter 2
- Ogrzewacze chemiczne do dłoni i stóp – różne modele Thermopad, zazwyczaj 2 sztuki.
O pierwszej pomocy w górach wysokich rozmawiałem w podcaście z Marcinem Błeńskim z „Bezpiecznego Kazbeku”. Marcin ma ogromne doświadczenie, a ta rozmowa to materiał obowiązkowy przed wyjazdem w góry wysokie:
JEDZENIE
Moje wyprawy na Aconcaguę prowadzę we współpracy z lokalną agencją. Oznacza to, że w bazie mamy zapewnione noclegi wyżywienie. To świetna opcja, gdyż daje dostęp do dobrego jedzenia i zmniejsza ilość jedzenia, które musisz wysłać lub samodzielnie wnieść do bazy. W wyższych obozach musisz być jednak samowystarczalny/a.
- Liofilizaty – są naszymi podstawowymi posiłkami 1-2 razy dziennie. Korzystam z posiłków Lyofood, Real Turmat, Lyommy, Tactical Foodpack i Adventure Food.
- Suplementy i odżywki, uzupełniające dietę w witaminy, mikroelementy i białko. Pisałem o nich sporo w artykule „Baruntse: dieta i suplementy na wyprawie w Himalajach”
- Dieta na wysokim szczycie opiera się głównie o węglowodany – batony, suszone owoce, owsianki, puree ziemniaczane, ryż i makaron.
- Podczas wyjścia szczytowego zabieram zwykle 1-2 czekolady, kilka paczek ciastek oraz ok. 10 żeli energetycznych.
- Mój zapas płynów na szczyt to 2,5 litra na 12-15 godzin wyjścia. O właściwym nawodnieniu pod wysokim szczytem przeczytasz w osobnym artykule.
Posłuchaj tego podcastu o żywieniu w górach wysokich, który nagraliśmy z Martą Naczyk z „Formy na Szczyt”. Jak Marcin w kwestii bezpieczeństwa, tak Marta jest specjalistką w kwestii wyprawowego żywienia:
Taka lista nie zastąpi dobrego przygotowania, ale mam nadzieję, że będzie pomocna podczas planowania Twojej wyprawy na Dach Ameryki Południowej. Jeśli po jej lekturze będziesz mieć jeszcze pytania o sprzęt na Aconcaguę – pisz w komentarzach, a postaram się pomóc 🙂 Powodzenia!