Aconcagua – lista sprzętu na wyprawę

Sprzęt na Aconcaguę powinien być dobry i sprawdzony. Nastaw się też na to, że warunki będą bardzo różnorodne. Na podejściu pod szczyt może być bardzo gorąco i sucho. W wysokich obozach i na szczycie możesz napotkać silny mróz i porywisty wiatr. Dodaj do tego wysokość i otrzymasz górę, gdzie wejście jest prawdziwym testem wytrzymałości. 

Aconcagua jest górą o niskiej trudności technicznej. Nie ma tam wspinaczki. Jest natomiast trudna kondycyjnie i pogodowo. Wynika to z dużej wysokości, wiatru i niskich temperatur.

Powyżej 5000 metrów temperatura rzędu -15/-20°C są normą. Na szczycie Aconcagui może spaść poniżej -30°C. Mój najzimniejszy dzień na tej górze to próba wejścia, gdy pod szczytem temperatura odczuwalna wynosiła -37°C.

Jaki sprzęt na Aconcaguę? To zestawienie zawiera sprzęt, który ja sam zabieram na Aconcaguę i który sprawdził się wielokrotnie na najwyższym szczycie Andów. Sprawdził się też na Piku Lenina, Chan Tengri, Baruntse, Chimborazo, na trawersie Grenlandii i Spitsbergenie. Pamiętaj, że oprócz sprzętu ważne są dobra kondycja fizyczna i umiejętność przetrwania w środowisku wysokogórskim. A tę ostatnią zdobyć można tylko wcześniejszym doświadczeniem na łatwiejszych szczytach.

UBRANIE NA ACONCAGUĘ

Odpowiednia odzież i ochrona przed zimnem są kluczowe podczas wyprawy na Aconcaguę, gdzie temperatury mogą spaść nawet do -30°C na szczycie. Prawidłowe przygotowanie sprzętu zwiększa szanse na sukces i zapewnia bezpieczeństwo podczas wspinaczki.

 

sprzęt na aconcaguę lista sprzetu aconcagua lukasz supergan
Mroźne popołudnie na szczycie. Kurtka Climalite jest moim podstawowym wyposażeniem i główną warstwą ocieplającą w górach wysokich i Arktyce.

 

sprzęt na aconcaguę lista sprzetu aconcagua lukasz supergan łapawice
Bardzo ciepłe łapawice to na Aconcagui podstawa ochrony dłoni. Te które mam – Cumulus Shield Mitts – pomagały mi i ratowały ręce moich uczestników.

BUTY NA ACONCAGUĘ

 

BAGAŻ

 

lista sprzęt na aconcagua plecak lukasz supergan
Na „Ance” nie korzystam z tragarzy, więc bagaż wynoszę sam. Tu: dźwigając 22 kilogramy do obozu 2-go.

SPRZĘT BIWAKOWY

  • Namiot bazowy (będzie Ci potrzebny, jeśli organizujesz wyprawę samodzielnie. Jeśli działasz z agencją, namiot bazowy będzie czekał na miejscu) – Robens Lodge 3
  • Namiot wysokogórski (odporny na silne wiatry rzędu nawet 100 km/h) – MSR Advance Pro 2 ; jeśli szukasz czegoś z przedsionkiem i bardziej komfortowego – Nemo Chogori 2P.
  • Puchowy śpiwór (na Aconcaguę wybierz model o komforcie termicznym do -20°C lub lepszym) – Cumulus Teneqa 700
  • Materac – Therm a Rest NeoAir XLite. Tańszą alternatywą będzie mata, jednak kamieniste podłoże w obozach może wymagać dwóch warstw pianki. Polecam maty Z-Lite lub RidgeRest.

 

lista sprzęt na aconcaguę namiot nido condores lukasz supergan
Obóz 2. Nido de Condores. Dobre przytwierdzenie namiotu do podłoża bywa kluczowe – tej nocy jeden z nich rozerwał się kompletnie. Wybierz solidny model!
lista sprzęt na aconcaguę namiot nido condores lukasz supergan
Mój MSR Advance 2 – lekki namiot wysokogórski, okazał się wytrzymały na silne wiatry w obozie 2. i 3.
lista sprzęt na aconcaguę namiot nido condores lukasz supergan
„Houston, mamy problem…”

SPRZĘT DO GOTOWANIA/JEDZENIA

 

msr_reactor_test_recenzja_supergan_07
MSR Reactor w obozie 1. na Aconcagui, styczeń 2023.

INNE WYPOSAŻENIE

  • Okulary lodowcowe (z wysokim filtrem UV – kategoria 4 – do ochrony oczu na wysokości) – Julbo Explorer 2.0
  • Gogle (na Aconcagui rzadko przydatne, poza bardzo wietrznymi dniami) – Julbo Airflux  CAT4
  • Kijki trekkingowe – Black Diamond Trail.
  • Krem przeciwsłoneczny z wysokim faktorem SPF (50 lub więcej), odporny na pot i wodę
  • Pomadka do ust z filtrem SPF
  • Kosmetyczka i podstawowe środki higieny. Nie zapomnij o stoperach do uszu.
  • Ręcznik turystyczny
  • Czołówka z zapasowymi bateriami – Petzl Iko Core. Wybrałem model, który zasilany jest akumulatorem, ale w razie potrzeby mogę zasilać go bateriami AAA.
  • Worek na śmieci – Helikon-Tex Arid Dry Sack
  • Multitool (przydatny do naprawy sprzętu, ostrzenia raków i innych) – Victorinox SwissTool Spirit X
  • Dokumenty: paszport, bilety, ubezpieczenie, karty płatnicze, dodatkowe zdjęcia paszportowe… i oczywiście kasa!

 

lista sprzęt na aconcaguę okulary gogle lukasz supergan
Wysoki szczyt to też silne słońce. Okulary, krem UV i czapka z daszkiem są podstawą!

SPRZĘT WSPINACZKOWY NA ACONCAGUĘ

  • Raki (polecam raki lekkie. Na „Ance” sam używam modelu 10-zębnego ze stopu aluminium. Choć mniej trwałe, są 0,5 kg lżejsze i o tyle mniej niosę w plecaku w dniu szczytowym. Najpewniejsze są raki półautomatyczne, ale mogą być również automatyczne lub paskowe) – Climbing Technology Snow Flex
  • Kask (na Aconcagui obowiązkowy! chroni przed spadającymi kamieniami i uderzeniem w razie upadku) – Black Diamond Half Dome
  • Czekan – zalecany przez niektóre agencje, praktycznie nigdy nie jest potrzebny. Sam na Aconcaguę nie zabieram. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, weź lekki model np. Blue Ice Blackbird
  • Idąc na szczyt zabieram niewielki zestaw ratunkowy. To 2 taśmy 120 cm, 2 karabinki zakręcane i 15 m cienkiej liny 8 mm. Pomaga mi on w ewentualnym sprowadzeniu osoby, która ma kłopoty i nie może samodzielnie zejść. Na 5 wyprawach korzystałem z niego dwukrotnie.

 

lista sprzęt na aconcaguę czekan raki lukasz supergan
Strome podejście na trawersie, wysokość ok. 6500 m. Mimo śniegu, prawie nikt nie używa czekanów, kijki trekkingowe są za to podstawą.

ŁĄCZNOŚĆ I ELEKTRONIKA

  • Radio VHF (krótkofalówki są przydatne do komunikacji między członkami zespołu, z bazą, ratownikami i strażą parku, weź co najmniej dwa radiotelefony na grupę). Zwykle używam prostego Baofeng UV-5R HTQ. Pamiętaj, że używanie takiego radia (o mocy 5W) na Aconcagui jest usankcjonowane, ale w Polsce nadawanie nim bez pozwolenia jest nielegalne!
  • Telefon komórkowy (zasięgu sieci komórkowej na Aconcagui nie ma, ale masz do dyspozycji sieci Wi-Fi w bazie i wysokich obozach).
  • Komunikator satelitarny (umożliwia wysyłanie sygnałów SOS i komunikatów tekstowych przez sieć satelitarną) – Garmin inReach Mini 2. O tym urządzeniu opowiadam w moim filmie:

 

  • Telefon satelitarny. Najbardziej niezawodny środek łączności, ale najdroższy. Będąc na Aconcagui z grupą, mam zawsze przy sobie model Iridium 9555.
  • Powerbank – Goal Zero Venture 35
  • Adapter do gniazdek – w Argentynie częstym standardem są wtyczki typu I, z dwoma płaskimi bolcami ustawionymi ukośnie. W wielu miejscach znajdziesz jednak gniazdka europejskie.

APTECZKA I PIERWSZA POMOC

O pierwszej pomocy w górach wysokich rozmawiałem w podcaście z Marcinem Błeńskim z „Bezpiecznego Kazbeku”. Marcin ma ogromne doświadczenie, a ta rozmowa to materiał obowiązkowy przed wyjazdem w góry wysokie:

 

JEDZENIE

Moje wyprawy na Aconcaguę prowadzę we współpracy z lokalną agencją. Oznacza to, że w bazie mamy zapewnione noclegi wyżywienie. To świetna opcja, gdyż daje dostęp do dobrego jedzenia i zmniejsza ilość jedzenia, które musisz wysłać lub samodzielnie wnieść do bazy. W wyższych obozach musisz być jednak samowystarczalny/a.

  • Liofilizaty – są naszymi podstawowymi posiłkami 1-2 razy dziennie. Korzystam z posiłków Lyofood, Real Turmat, Lyommy, Tactical Foodpack i Adventure Food.
  • Suplementy i odżywki, uzupełniające dietę w witaminy, mikroelementy i białko. Pisałem o nich sporo w artykule „Baruntse: dieta i suplementy na wyprawie w Himalajach”
  • Dieta na wysokim szczycie opiera się głównie o węglowodany – batony, suszone owoce, owsianki, puree ziemniaczane, ryż i makaron.
  • Podczas wyjścia szczytowego zabieram zwykle 1-2 czekolady, kilka paczek ciastek oraz ok. 10 żeli energetycznych.
  • Mój zapas płynów na szczyt to 2,5 litra na 12-15 godzin wyjścia. O właściwym nawodnieniu pod wysokim szczytem przeczytasz w osobnym artykule.

Posłuchaj tego podcastu o żywieniu w górach wysokich, który nagraliśmy z Martą Naczyk z „Formy na Szczyt”. Jak Marcin w kwestii bezpieczeństwa, tak Marta jest specjalistką w kwestii wyprawowego żywienia:

 

Taka lista nie zastąpi dobrego przygotowania, ale mam nadzieję, że będzie pomocna podczas planowania Twojej wyprawy na Dach Ameryki Południowej. Jeśli po jej lekturze będziesz mieć jeszcze pytania o sprzęt na Aconcaguę – pisz w komentarzach, a postaram się pomóc 🙂 Powodzenia!

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *