Izraelski Szlak Narodowy

Izraelski Szlak Narodowy

Celem tej wyprawy było przejście, zimą i wiosną 2016 roku, długodystansowego szlaku, przecinającego całość terytorium Izraela. Liczy on 1020 km i łączy wszystkie strefy geograficzne Izraela: księżycowe krajobrazy pustyni Negev, labirynty gór i kanionów, okolice Morza Martwego, brzeg Morza Śródziemnego, dolinę Jordanu i zielone wzgórza przy granicy z Libanem. Jego przejście to kwintesencja tego kraju. Trudne warunki terenowe oraz klimat sprawiają, że wymagał on ponad 40 dni marszu. Droga przez pustynię Negev była też dużym wyzwaniem fizycznym, podczas którego wędrowałem z 2-3 dniowym zapasem wody.


Przejście Izraelskiego Szlaku Narodowego było też sposobem na poznanie tego państwa, miejsca świętego dla żydów, chrześcijan, muzułmanów, druzów, bahaitów. Wędrówka nim to podróż przez tysiąclecia, w przeszłość oraz teraźniejszość Izraela oraz dziesiątki opowieści, którymi dzielili się napotkani ludzie. Spotkania z nimi złożyły się w trudną opowieść o konflikcie i współistnieniu.

Kontynuacją tej wyprawy było przejście, rok później, Szlaku Abrahama przez Terytoria Palestyńskie.

Spotkania i prezentacje

Spotkania i prezentacje: dzielenie się doświadczeniem jest częścią każdej podróży.

Moje książki

Historie wyjątkowych wędrówek. Opowieść o samotnym przejściu Łuku Karpat oraz reportaż z irańskich gór Zagros.

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do newslettera i otrzymaj unikalny prezent tylko dla subskrybentów: kompletną, darmową listę sprzętu, z którą przygotujesz każdą wyprawę górską!

Chwileczkę...

Dziękuję! Wkrótce otrzymasz pierwszą wiadomość.

Moje podróże wspierają: