HRP – przejście Pirenejów

HRP – przejście Pirenejów

Rok 2015 oznaczał dla mnie intensywną pracę i dzielenie się wynikami zakończonej zimą wyprawy przez góry Zagros. Był to tez czas pisania książki o przejściu Iranu. W trakcie dziesiątków spotkań i setek godzin spędzonych przed komputerem czułem wielki brak wędrowania. Ostatecznie zdecydowałem się na dość krótką, 5-tygodniową wyprawę, której celem miał być Szlak Wysokogórski Pirenejów (HPR), 800-kilometrowa ścieżka, łącząca Atlantyk i Morze Śródziemne. Prowadzi ona blisko głównej grani Pirenejów, często przekraczając granicę i uchodzi za najtrudniejszy technicznie szlak tych gór oraz jeden z najtrudniejszych technicznie w Europie. Rzadko schodzi w doliny, prowadząc przez kilka tygodni wśród wysokogórskiej scenerii.

Przeszedłem HRP bez pośpiechu i bez presji sukcesu. Pogoda, w Pirenejach często nieprzewidywalna, okazała się bardzo łaskawa. Rejony Gavarnie, okolice jeziora Portillon, masyw Maladety i okolice przełęczy Mulleres były trudne, ale dały mi mnóstwo satysfakcji z wędrówki w fantastycznej scenerii.

pireneje_hrp_mapa

Artykuły:

HRP – podsumowanie i poradnik

Spotkania i prezentacje

Spotkania i prezentacje: dzielenie się doświadczeniem jest częścią każdej podróży.

Moje książki

Historie wyjątkowych wędrówek. Opowieść o samotnym przejściu Łuku Karpat oraz reportaż z irańskich gór Zagros.

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do newslettera i otrzymaj unikalny prezent tylko dla subskrybentów: kompletną, darmową listę sprzętu, z którą przygotujesz każdą wyprawę górską!

Chwileczkę...

Dziękuję! Wkrótce otrzymasz pierwszą wiadomość.

Moje podróże wspierają: