Centralny Spitsbergen

Na przełomie zimy i wiosny 2023 zrealizowaliśmy w 3-osobowym zespole (Magdalena Kulińska-Niesłuchowska, Tomasz Niesłuchowski i ja) 14-dniową pętlę przez centralny Spitsbergen. Celem było okrążenie masywów górskich w centrum wyspy i dotarcie do opuszczonego osiedla górniczego Sveagruva na brzegu zatoki Van Mijenfjorden, do doliny Kjellstromdalen i powrót okrężną drogą do Longyearbyen. Była to też wymagająca, ale dająca satysfakcję wędrówka i zanurzenie się w Arktykę. Nasza trasa prowadziła przez kilkanaście przełęczy, rozległych dolin i lodowiec Slakbreen.

Zaczęliśmy przed temperaturze -15°C i wśród pięknych widoków w rejonie Colesdalen i Reindalen. Bardziej na południe czekała mieszanka chmur i white-out’u, silne mrozy i wiatry, zmaganie z wichurą w rozległej dolinie, szukanie najlepszych przejść. Mimo trudności Spitsbergen pokazał dużo ze swego pięknego oblicza. Pokazał też i ryzykowne, gdyż lodowiec i techniczna przełęcz wymagały ostrożności i dobrego planowania. Wybraliśmy jednak idealny czas, omijając silne sztormy z końca zimy i trafiając na tylko krótką, pierwszą odwilż. Trasa interesująca w swojej różnorodności, stanowiła logiczne, 160-kilometrowe połączenie kilku dolin i kilku nieoczywistych przejść między nimi.

centralny spitsbegen wyprawa reindalen sveagruva

Spotkania i prezentacje

Spotkania i prezentacje: dzielenie się doświadczeniem jest częścią każdej podróży.

Moje książki

Historie wyjątkowych wędrówek. Opowieść o samotnym przejściu Łuku Karpat oraz reportaż z irańskich gór Zagros.

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do newslettera i otrzymaj unikalny prezent tylko dla subskrybentów: kompletną, darmową listę sprzętu, z którą przygotujesz każdą wyprawę górską!

Chwileczkę...

Dziękuję! Wkrótce otrzymasz pierwszą wiadomość.

Moje podróże wspierają: