Zimowe przejście górami Polski

1080 km i 31 500 m podejść. Zimą. Ten plan krótko opisuje niezwykłą podróż zrealizowaną zimą 2021 roku. Było nią przejście całości polskich Sudetów i Karpat, wzdłuż południowej granicy Polski.

W czasie gdy kraje całego świata pozostawały zamknięte w trakcie pandemii COVID-19, powstał plan na niezwykłą przygodę zrealizowaną w całości w moim kraju. Było to przejście południowej granicy Polski. Za pomocą kilku szlaków długodystansowych połączyłem trasę ze Świeradowa-Zdroju w Górach Izerskich na Przełęcz Bukowską w Bieszczadach, po drodze przecinając większość polskich masywów górskich. Całość w 49 dni. Było to prawdopodobnie pierwsze takie przejście ukończone zimą.

Przejście składało się z kilku długich szlaków. Pierwszym był Główny Szlak Sudecki, którego nie ukończyłem wcześniej w całości. Za Sudetami czekało mnie ok. 150 km przez Górny Śląsk do Ustronia, skąd Głównym Szlakiem Beskidzkim i lokalnymi szlakami kierowałem się na Babią Górę. Za nią odbiłem na południe, by osiągnąć czerwony szlak Chochołów-Pieniny. W Pieninach przeskoczyłem na niebieski szlak Tarnów-Wlk. Rogacz, z którego odbiłem ponownie na GSB i dotarłem w Beskid Niski. Stąd niebieskim Szlakiem Granicznym szedłem aż do Przełęczy Bukowskiej na granicy z Ukrainą. Całość, choć zrealizowana w Polsce, była moim najdłuższym zimowym dystansem.

zimowa_poludniowa_granica_polski_gory_karpaty_sudety

Na zimowym szlaku towarzyszyło mi kilkanaście osób, wielką pomoc otrzymałem też od gospodarzy schronisk i znajomych mieszkających w pobliżu mojej trasy. Dzięki nim cała wędrówka była znacznie łatwiejsza logistycznie i obfitowała w miłe spotkania. Czerpiąc z doświadczeń zimowego trawersu Islandii, zimowego przejścia Słowacji i letnich wypraw 1098 km przeszedłem na lekko, z 55-litrowym plecakiem. Warunki na drodze były bardzo różnorodne – od odwilży i mocnych ociepleń po silny mróz i potężny śnieg wymagający rakiet pod koniec wędrówki. Całość, poza interesująca przygodą, była też spojrzeniem na polskie góry z nowej perspektywy.

Spotkania i prezentacje

Spotkania i prezentacje: dzielenie się doświadczeniem jest częścią każdej podróży.

Moje książki

Historie wyjątkowych wędrówek. Opowieść o samotnym przejściu Łuku Karpat oraz reportaż z irańskich gór Zagros.

Bądźmy w kontakcie

Otrzymuj wprost na Twój e-mail: testy sprzętu, przydatną wiedzę, porady nt. bezpieczeństwa.

Chwileczkę...

Dziękuję! Wkrótce otrzymasz pierwszą wiadomość.

Moje podróże wspierają: