Zimowe przejście Cesty Hrdinov SNP

Cesta Hrdinov Slovenského Národného Povstania  (pl. Szlak Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego), w skrócie: Cesta Hrdinov SNP, to najdłuższy szlak pieszy na Słowacji i prawdopodobnie najdłuższy znakowany szlak w całym łańcuchu Karpat. Upamiętnia walki powstańców słowackich podczas okupacji III Rzeszy oraz wyzwalania Słowacji.

szlak cesta snp słowacja

Jego początek to Przełęcz Dukielska, na granicy z Polską. Koniec to skała Devín, koło Bratysławy. Czerwone znaki zaczynają się jednak jeszcze wcześniej, bo w Bukovskich vrchach, przy granicy z Ukrainą, w najdalszym na wschód miejscu Słowacji. Od Bratysławy punkt ten jest odległy o 841 kilometrów. Choć regularnie pokonywane latem, nie miał zanotowanego przejścia zimowego. Celem mojej wyprawy, w styczniu i lutym 2014, było pierwsze zimowe przejście szlaku SNP.

Na wielu odcinkach szlak pokryty był głębokim śniegiem i zablokowany wiatrołomami, Temperatury spadały poniżej -15 stopni, utrudniając nie tylko marsz, ale także – a może przede wszystkim – wszystkie czynności na biwakach. 5 tygodni marszu, w trudnych warunkach, było lekcją zimowego wędrowania, ale także logistyki, Po 37 dniach zakończyłem go, docierając do końca szlaku nad wybrzeżem Dunaju.