Nawigacja w górach, na szlaku i poza ścieżką

Umiejętność określenia Twojej lokalizacji i kierunku marszu to podstawa bezpiecznej przygody. Ufając elektronice zaniedbujemy jednak podstawy, jakimi są operowanie mapą i kompasem lub odnajdowanie swojego położenia poprzez obserwację otoczenia. Warsztaty z podstaw nawigacji sprawią, że umiejętności te przestaną być tajemnicą.

Dla kogo?

Dla początkujących i zaawansowanych turystów

Czas trwania

4h – 2 dni

Kategoria

Sprzęt / Porady praktyczne

Nawigacja GPS przyjęła się na dobre wśród turystów i alpinistów. Mapa i kompas pozostają jednak podstawowymi pomocami, które nie zawiodą z powodu wyczerpanych baterii i braku zasięgu. Za ich pomocą możesz określić swoje położenie, ustalić kierunek marszu, rozpoznać i nazwać obiekty w zasięgu Twojego wzroku. Papierowa mapa jest bogatym źródłem informacji o szlaku i jego okolicy. Wędrowanie z nią możliwe jest wszędzie, o każdej porze roku. Nawigacja satelitarna powinna wspomagać, a nie zastępować nasze umiejętności.

Podczas praktycznych warsztatów nawigacyjnych nauczysz się:

Za pomocą mapy i kompasu określać swoją lokalizację

Ustalać kierunek marszu, nawet jeśli Twój cel jest niewidoczny

Nawigować nocą i przy złej pogodzie

Odczytywać rzeźbę terenu dzięki mapie

Planować trasę i nawigować za pomocą odbiornika GPS

Korzystać z astronawigacji, określając kierunki według słońca i gwiazd

Warsztaty obejmują 45-60 minut zajęć teoretycznych oraz wyjście w teren, gdzie prezentowane są techniki nawigacyjne. 4 godziny to minimum niezbędne do przekazania podstaw, 2 dni to kompleksowe szkolenie obejmujące wszystkie aspekty nawigacji.