Przejście łańcucha Alp

Po przejściu dwóch dużych łańcuchów górskich Europy, Karpat i Pirenejów, Alpy pozostały logicznym uzupełnieniem moich wypraw długodystansowych. Latem i jesienią 2017, w ciągu 64 dni wędrówki, przeszedłem około 2 000 kilometrów z Monako do Wiednia, przechodząc terytoria 5 państw i kilkadziesiąt pasm górskich.

Pierwotny plan zakładał wędrówkę najdłuższym szlakiem tych gór, Via Alpina, o długości 2631 km, z Monako do Triestu. Pogoda zmodyfikowała ten plan w trakcie wyprawy, a gdy wczesny opad śniegu zablokował szlaki w wysokich partiach Alp Szwajcarskich i Austriackich musiałem zmienić kierunek. Zamiast Via Alpiny zdecydowałem o przejściu całości Alp, kończąc w ich najdalszym punkcie, nad Dunajem w Wiedniu.

przejscie_alp_via_alpina_traverse_alps_thru_hike1

Wyprawa była okazją do poznania najpiękniejszych miejsc Alp, a także ich rzadko odwiedzanych masywów. Ze względu na wczesny opad śniegu w tamtym sezonie wejście w wiele wysokich masywów okazało się niewykonalne. Cały treking okazał sie też dużym wyzwaniem kondycyjnym. Wyprawa była jednak dopełnieniem moich dotychczasowych europejskich wypraw.